Počítadlo

TOPlist

Spolupracujeme

ShoutBoard

MEGArecenze

Turok - MEGArecenze české verze


Na začátku bylo slovo, ehm…buňka a ta buňka se začala množit, množila se takovou rychlostí, že na Modré planetě za chvíli nebylo místo k hnutí. Mimo všemožných drobných potvůrek a miniaturních minipotvůrek, které se vecpou a vecpaly vždycky všude, zde žili tu a tam i větší tvorové. No ano - dinosauři. A pěkně úskoční! Vy se vydáváte na zmutovanou planetu do středu džungle, aby jste nalezli kriminálníka Kanea a zneškodnili ho. Jenomže něco se tak trochu zvrtne a celá „jednoduchá“ mise se změní v boj o přežití, kde právě dinosauři zaujímají hlavni roli.
Turok revolucí začal – bude jí i pokračovat?

3 roky před miléniem, v létech páně 1997, nebyl na světě hráč, který by na svém těžce vydřeném stroji (popřípadě na Nintendu 64) nesmažil Turoka – lovce dinosaurů. Tento první díl z později celosvětově úspěšné série stříleček se představil jako neskutečně hratelný, zábavný a neskonale akční titul s revolučním kabátkem, který by mu mohlo i Crysis závidět. Jenomže přeci jenom tomu něco chybělo a tak Iguana Entertainment (dnes už neexistující vývojářská společnost) dostala od Acclaim Games zelenou pro stvoření druhého a ještě lepšího dílu. Druhé pokračování Turoka, Seeds of Evil, z roku 1998 s sebou ale nepřineslo nic moc nového a kromě možnosti zahrát si akci i na GameBoyi, se jednalo o stále stejně hratelnou akci s revoluční grafikou. Pětiletá odmlka v podání Acclaim Games od posledního vydání Turoka z roku 98, měla být čistě taktickým záměrem a měla dopřát dostatek časových prostředků na to, aby série nabrala nové obrátky a dovršila tak trilogii famózním dílem. Bohužel předpoklady, ačkoliv je hra měla, se nenaplnily a Turok: Evolution až na multiplatformové rozšíření (PC, PlayStation 2, Xbox, GameCube, GameBoy: Advance) zdaleka žádnou evolucí nebyl. Finančně velice výnosná řada her Turok prequelem Evolution šla definitivně do kytek a na čtyři dlouhé roky zmizela i z našich monitorů. Vyhrabat se ji podařilo až Touchstone Studios (Disney Interactive Studios), kteří s ničím nezaháleli a vývoj dalšího pokračování lovce dinosaurů svěřili do rukou novátorskému týmu Propaganda Games, divizi Buena Vista Games, taktéž pracujících pod křídly boháčů z Disney. Na debutu Propagandy si již čeští recenzenti už pořádně smlsli. Konzolové verzi vyčítali převážně grafické zpracování okolní přírody a skutečnost, že „Turok je prostě tuctová střílečka bez nápadu.“ A na to my jim tůhle, protože tohle jsou dinosauři a na ty si dejte bacha!

Turok E3 2007 Trailer (1:25)Do (píp), to je dinosaur!

Ne, popravdě v něčem se i s nimi musíme shodnout, ale o tom až později. Předně musíme uvést na pravou míru, že ačkoli je Turok dalším dílem z řady, příběhem nenavazuje na původní sérii ani hlavní kvéru. Ono co byste čekali. Trilogie z let 1997 až 2003 skončila a na Propagandu zůstala zcela otevřená dějová linka, kterou vychytrale zasadila do alternativní budoucnosti. I proto nás příběh nesmírně zajímal a těšili jsme se, jak se to zase pořádně zamotá jako vždycky. Jenomže tohle není žádný BioShock ani F.E.A.R. vážení, kde hraje děj v uvozovkách hlavní roli. No ale naštěstí si Turok nehraje ani na žádného Seriuse Sama nebo Painkillera, kde je příběh asi stejně tak důležitý, jako cheaty do Tetrisu. Přes všechny udaná fakta nás Turok velmi překvapil a ačkoliv se jedná o čistou střílečku, budete s chutí vyčkávat další sekvenční filmeček, díky kterému děj nabere nové obrátky a posune se mohutným krokem vpřed. Pak zase akce - bum, prásk, au - a následuje filmeček. Takhle pořád dokola. Ale přiznáváme, funguje to. Abychom se vrátili k příběhu. Vy, co by Joseph Turok, jste byli uznávaným členem a dokonce velitelem jedné z jednotek Vlčí smečky, té doby nejnemilosrdnější a nejdivočejší vojenské sebranky. Ale co se nestalo. Kluky z Vlčí smečky jste zradili (kdoví jak to vůbec bylo, protože někde se uvádí, že Turok opustil Vlky z důvodů jednoho neznámého incidentu, který ho neustále pronásledoval) a po letech zaslouženého vojenského odpočinku jste se nechali rekrutovat ke speciálnímu komandu s příznačným názvem: Whiskey Company, ehm…ani se nedivíme, které ničí ty největší meziplanetární hrozby. Náhle jste povoláni na zcela rutinní protiteroristický zátah na, teď se podržte, vašeho bývalého učitele – Rolanda Kanea, který je stále ve vůdčí pozici Vlčí smečky. No a nejen to. Co totiž Turok ani zbývající Whiskey tým netuší, je zastoupení Kanea v dalším nepěkném podniku. Kane je totiž ve vedení para-militární složky Mendel - Gruman korporace (M-G). A právě ta činí ty největší obavy a její pomocná vojenská jednotka musí být spolu s jejím velitelem, kriminálníkem Kanem, neprodleně odstraněna.

Začínáte na vesmírném plavidle, nedaleko cílové planety. Vaše seznámení se s hrou ovšem končí již po několika málo vteřinách, kdy je loď sestřelena a střemhlav se řítí k zemi. Dostat se z lodi, je ale pouze začátek a i když se vám to pochopitelně podaří, zdaleka nemáte vystaráno. Musíte sebrat všechno svoji kuráž a spolu s pár přeživšími okolo vás začít hledat ostatní z týmu, kteří jsou bezpochyby roztroušeni někde okolo místa dopadu plavidla. Říkáte si, že tohle půjde v klidu a že v pohodě najdete zbylé parťáky, zajmete toho chlápka a hurá domů. Ne a ne. Všechny naděje na poklidný průběh mise totiž končí, jakmile váš kámoš přijde planetě na kobylku a za chvíli jen kdesi před vámi uslyšíte tlumené: „Do píp to je dinosaur!“

Whiskey Company
Elitní komando pěkně ostrých hochů si dalo za název neznámo proč Whiskey Company. Základními kameny téhle cházky jsou drsní svalovci Logan, Slade, Cowboy, Reese, Jericho a samozřejmě Turok. Logan je neoficiálním vůdcem jednotky a že je na to děsně hrdý ani nemusíme ventilovat. Slade je normálním členem Whiskey Company. Jeho brácha byl v Turokově speciální jednotce Vlčí smečky a za záhadných okolností zřejmě zemřel (je možné, že právě kvůli tomuto důvodu Turok opustil Vlčí smečku). Jedině tak si totiž dokážeme vysvětlit Sladeovu neustálou pohrdavost vůči Turokovi. Cowboy je nejspolehlivějším členem Whiskey a nikdy ho neuvidíte jinak než s brokovnicí v ruce. Reese je prvotřídní sniper. Poprvé jsme ho potkali se Sladem, když Turokovi víceméně zachránil život sestřelením dinosaura z jeho zad. Reese tvoří jádro týmu. Jericho je oddaným členem Whiskey a velice loajálním přítelem všech ostatních z jednotky. Je velkým expertem na ty nejtěžší zbraně a v akci se představí bok po boku mini-gunu.

Turok, vycvičen svým nynějším nepřítelem Kanem, je temperamentní svalovec s indiánskými kořeny. Svoji vojenskou kariéru začínal v Black Ops komandu Vlčí smečka pod velením Kanea a jeho pravé ruky Johna Grimese, který víceméně také hodně zasahoval do Turokova tréninku. Kvůli jistým okolnostem ale Turok jednoho dne Vlčí smečku náhle opustil a šel si od vojny řádně odpočinout. Když ovšem zaslechl, že se jakási Whiskey Company připravuje na boj s jistým padouchem Kanem, nenechal nic náhodě a k Whiskey se přidal. Dokonce je i dost pravděpodobné, že právě kvůli něčemu co provedl Kane odešel z Vlčí smečky a teď se chce pomstít (taky jste si vzpomněli na Sladeova bratra?). Důvěru si ovšem získává velice nesnadno a jeho schopnosti má právě tato mise pořádně prověřit.

Ty máš ale velké zuby babičko…

Ačkoli je hlavním tématem hry dopadení záporňáka Kanea, o slovu se budou hlásit především ty velké zelené potvory s těmi velkými prohnile zelenými zuby a těmi proklatě VELKÝMI končetinami včetně ocasu a u tyranosaura vyjma předních pacek - promiň Rexi, ale už je tomu tak. Nejenom, že s nimi je přeci jenom větší sranda, ale jsou mnohem chytřejší, obratnější a krásně naanimovaní, i když to jsou i vojáci. Dokonce i vy nejste animačním omylem, když totiž pomocí kláves A nebo D + mezerník uskočíte do strany, realistický pohyb je na světě. Animace a pohyby jsou jedním z velkých kladů hry a Propagandě za to patří velké díky – jo, tohle se nám moc líbilo. S výtečnou animací kooperuje další velký tahoun nového Turoka a tím je do detailu vypracovaný bojový systém. Jen si to představte. Po travnaté pláni se probíhají velociraptorové a vy nemáte nic jiného na práci, než nejméně jednoho (a podle pravidel divočiny všechny) skolit, nejlépe bez obdržení krvavé rány. Tak se tedy vplížíte potichu za zády jednoho kusu a s nožem v ruce těsně u něj udeříte. Kamera se oddálí a vy vezmete velociraptora pěkně pod krkem (automaticky) a v lepším případě mu probodnete čelist skrz naskrz počínaje tou spodní částí. V horším případě může přijít i o oko. Ostatní si, pokud budete dostatečně tišší, ničeho nevšimnou. Takhle můžete pokračovat dál a pravím vám, je to ohromná zábava. Horší to je, když se dinosaur pod krkem chytit nenechá, to pak na vás hbitě (a se vší ladností) skočí a vy jste na lopatkách. Jenomže i na tohle vývojáři mysleli. Automaticky tu naběhne sekvence, kdy musíte mačkat střídavě buď tlačítka A a D anebo levé a pravé tlačítko myši. Pokavaď budete dostatečně rychlí, dinosaur vás pustí a boj může začít zase nanovo. Pokud ne, odešle vás do pekel horoucích, není-liž pravda?Nůž, luk, no a taky samopal, brokovnice a raketomet

Jelikož se vám tu celou dobu snažíme vysvětlit klady hry, je čas na…další klady. A to přímo na ty nejklasičtější. Turok je, byl a bude střílečkou, zběsilou akcí, kde střílíte po všem možném i nemožném. K tomu, abyste střílet mohli, potřebujete zbraně a munici (do které započtěte i šípy – ano v Turokovi se dočkáte i multifunkčního luku!). Až budete mít obstarané zbraně a munici, ty lze ostatně sbírat po každém padlém na zemi, musíte znát přesný bod na cílu, kde je nejúčinnější udeřit. Připodobněme to k jakékoliv denní aktivitě. Třeba - nebudete mlátit mladšího brášku do břicha, když víte, že ho to tam nebolí. Místo toho mu dáte pěkně přes zadek, protože víte, že vás pak nechá směle hrát (na místo mlácení poslouží i obyčejná Barbie od Labutího jezera, to jsou pak noční můry!). I v Turokovi budete muset takto „taktizovat“. Ono logicky stejně nebudete střílet tyranosaura do nohy a přistoupíte rovnou k míření na lebku. To stejné, když proti vám bude stát pěšák Vlčí smečky, kdo by ho střílel do pancíře?

Vašimi nepřáteli budou všudypřítomní dinosauři a vojáci Vlčí smečky (M-G). Do arzenálu vám poslouží jak silné kalibry, tak i jednodušší a mnohem tišší zbraně, přičemž každá z nich má i sekundární mód. Mezi ty silnější se bezpochyby řadí samopal, brokovnice, rotační kulomet, pulzní puška, raketomet, bomb-gun nebo třeba plamenomet či pevně usazená lehká děla. Jenomže z takového kulometu uděláte i tu tišší variantu, když mu nasadíte tlumič. Mezi kousky a la Sam Fischer patří určitě pulzní sniperka, možná i obyčejná pistolka, a taky nůž a luk, jedny z nejzajímavějších zbraní hry. Nesmíme zapomenout ani na granát, ale ten zrovna moc škody nenadělá a my ho ve hře použili všehovšudy snad jen jednou či dvakrát. A nebojte se, že s nimi Turok nebude umět zacházet. Při každém naleznutí nové zbraně se mu hlavou prožene flashback do minulosti, kdy ho ještě učil sám Kane a kde ho právě s touto zbraní seznamuje. Další možností, jak vyzrát nad nepřítelem, je využití dvou zbraní naráz, což se vám podaří u většiny z nich, až na luk, nůž (a to je škoda), raketomet, těžký kulomet (ten lze díky sekundárnímu módu jednoduše položit na zem a on už si s tou prohnilou havětí poradí sám), no a obecně na kousky, na které potřebujete trochu více rukou než jen jednu. Na rozdíl od Tomb Raider Underworld nám ale nebylo dopřáno mířit na dva cíle zároveň, ale jasně - tohle je boj a na takovéhle vymoženosti v čistokrevné střílečce prostě místo není. Za to nám služba dvou zbraní nabízí další možnosti taktizování. Výborně se nám osvědčilo spojení samopal + samopal s tlumičem, kdy na tiché akce použijete ten s tlumičem a když na vás někdo vyskočí z keříku za rohem, na místo zběsilého hledání brokovnice anebo sundávání tlumiče z hlavně jednoduše začnete střílet tím účinnějším bez tlumiče. Střelbu si vybíráte podle stisknutí levého nebo pravého tlačítka myši, kdy levé zastává zbraň nalevo a pravé zase tu napravo. Samozřejmě, že v módu s jednou zbraní budete levým tlačítkem střílet a pravým zaměřovat, jen to s těmi dvěma je o něco akčnější a dozajista zábavnější.

Divoká fauna, jak ji neznáte
Dinosauři žili na zemi předlouho, více jak 100 miliónů let, škorpióni (o kterých zatím nebyla řeč, ale v Turokovi se objeví ke konci také), česky označování jako štíři, tu s námi také žijí už od nepaměti a dokonce prý dříve byli až 8x větší než dnešní největší naměřený pavoukovec tohoto druhu. V Turokovi se setkáte s 5 velkými útočnými dinosaury, kam nepočítáme býložravce a s jedním druhem škorpióna. Z dinosaurů potkáte velciraptory, raptory, dilophosaury, lurkery a tyranosaury Rexe. Právě prvně zmiňovaní srpodrápí velociraptoři se řadí mezi jedny z nejnebezpečnějších potvor na planetě. Jsou menší velikosti, ale také velice hbití a nestačíte se divit, jak rychle se na vás vrhnou. Raptoři jsou velice malá stvoření, ale navzdory jejich handicapu jsou mrštní a útočí většinou ve velkých skupinách, kde se skrývá jejich síla. Potkáte se s nimi hned na začátku hry ve vysoké trávě a raptor je i dotyčný dinosaur, který způsobí to náhle zvolání: „Do píp, to je dinosaur!“

Dalším kouskem je lurker, který nám osobně nadělal snad nejvíce problémů, vyjma samotného T-Rexe. Je to kříženec mezi pralesní kočky a dinosauru, takže se z něj vyklubala vcelku zajímavá šelma. Ve většině případů číhá na kamenech nebo v korunách stromů dlouhodobě na kořist a když ji spatří, nemáte moc šancí. Tyranosaurus Rex by je kapitola sama o sobě. Je to největší a nejchytřejší dinosaur na planetě a pokaždé když se s ním setkáte, budou z toho velké problémy. Škorpión je jediným zástupcem jiné třídy než jsou savci a plazi. Poprvé se s ním (spíše s nimi) setkáte až na základně, kde se vyrojí ze země v obrovském hejnu, ostatně tak, jak je jim to podobné. Oficiálně se jim říká Soldier-Bugs, ale to je trochu povrchní, nemyslíte?

Dinosaur předčil člověka

Opravdu. Co se týče AI - tomu kluci z Propagandy Games moc nedali, alespoň u dvounožců ne. Pravda - vyspělejší obrněnci se už i kryjí a domlouvají se na vás a dokonce si dokáží i vytrhnout šíp z těla nebo na vás v určitých chvílích shodit zapálený barel plný výbušniny, jenomže tohle prostě nestačí. Od úspěšného next-gen titulu se očekává mnohem více, než pro svůj život začít něco dělat až v posledních 3 misích. Zato dinousaři jsou na tom mnohem lépe. Dokáží vylézt na strom, dokáží se k vám nahnout stranou, kde je střelba tolik nezasáhne a dokáží vás i mrsknout pořádně ocasem, když se to povede (to je zhruba 1x za hru) a umí si i přivolat kamarády, když jsou v menšině. Ale vy jste taky chytří, takže stačí zavolat ty svoje a…aha tak tohle nefunguje. Situace jedna na deset (10 je dinosaurů, prosím vás) se dá řešit i jinak. Využijete sekundární mód od brokovnice, hodíte mezi dravce světlici a už zdrhají, zabíjejí se navzájem a nebo se pustí do vašeho nejbližšího nepřítele, což je další možnost jak taktizovat. I přes všechno taktizování nezapomínejte, že tohle je krutá střílečka!

Turok Jungle Base Gameplay (2:43)

 


Vojáci soukromé korporace M-G chránící Kanea při provádění nekalých plánů na této zmutované planetě (pamatujte, že jste v budoucnosti a tam prostě dinosauři nemají co dělat) toho zrovna extra moc nevydrží. Nezáleží na tom, že jsou po nohy obrnění (to vy jste oděni pouze v lehkém koženém kabátku, takže nic moc) a po zuby ozbrojení, vykonáte s nimi vždy krátký proces. Po planetě jich naleznete vícero, počínaje těmi se samopaly, až po jednoho s raketometem na zádech, ale nikdy vám nedají moc zabrat. Šípem ty lehčí dostanete vždycky na jednu ránu, ty vychytralejší snesou rány dvě a když se vám to povede, dokonce můžete i dotyčného doslova přišpendlit ke zdi. Zato dinousaři - to je jiná. Jak jsme už zmínili, jsou chytřejší a díky tomu i mnohem obratnější a schopnější vám déle odolávat. S lukem a třeba i s pulzní puškou budou mít ale problém vždycky a k zahození není ani kombinace brokovnice + samopal.

“Dinosauři žerou maso, ty jsi maso. Zdrhej!“

Samoregenerace nade vše?

Ne a ne a ještě jednou ne! Vy nevíte, že lékárničky a zbytečné zaplňování HUDu je už dávno pasé? V Turokovi funguje moderní systém uzdravování, což v praxi znamená - nedělej nic a budeš zdraví jako řípa. Naopak když umíráte, kraje obrazovky vám zčervenají a rozmaže se obraz. Na atmosféře to jedině přidá, protože kdo by si uprostřed hloučku raptorů stihnul mrknout kolik mu ještě zbývá procent do polknutí další pilulky?

Kompletně český dabing
Úroveň hry nezvyšují pouze vizuální dokonalosti a vymoženosti, ale nesmíme zapomenout ani na zvuk. Ten je v Turokovi velice atmosférický a na doopravdové akci přidává i kompletní český dabing z dílen mistra v oboru - CD Projektu. Nadabováno je opravdu vše, od válečných pokřiků, přes dialogy ve hře i ve videosekvencích, až po neslušné výrazy, což také přesně odpovídá doporučené věkové hranici hráčů, kterým by mělo být alespoň 18 let. Kdo by chtěl hned na místě začít kritizovat, jak je hra neslušná a že hra ho právě kvůli tomuto odrazuje ať si ale uvědomí, že v Turokovi si s panenkami opravdu hrát nebude a co by taky po drsných chlápcích ve špatné situaci chtěl? Vy byste si jedno do píp nebo píp neuštědřili při pohledu na slintajícího lurkera? Za to musíme CD Projekt pochválit, dabing hře na atmosféře určitě přidal. Jenže to není všechno. Nejvíce kladně a za to ať si CD Projekt připíše hodně bodů na účet, je vtipnost dabingu. Jasně, tohle je střílečka a na vtípky tu není čas, ale jsou chvíle kdy vás jisté situace rozesmějí a vyloženě pobaví. O tom to je. Stále je tu ale ještě jedno hledisko, ze kterého musíme vycházet při kompletním zhodnocení dabingu. A tím je jeho provedení.
Tady už to trochu skřípe, jelikož jsou hlasy někdy velice strohé a až nafilmované jestli rozumíte, což možná souvisí i s americkým provedením, protože Touchstone se přeci jenom vyznají trochu více ve filmech než ve hrách. Ale zase – hoši z Whiskey jsou drsní zabijáci, kteří jsou v ještě drsnější divočině obklopeni desítkami přívrženců M-G a odkazem více jak 60 miliónu let starým, takže vytvořený dabing do hry pasuje a i když by to mohlo být ve vybraných faktorech i lepší, hodnotíme ho jednoznačně kladně.

Zapomeňte na otevřený svět a revoluční grafiku!

Vyvracíme první nadpis. O revoluci grafického provedení lokací se tak, jak se o ni mluvilo před deseti lety, již mluvit nedá. Ambice by byly, ale to provedení. Grafika vás leckdy velmi potěší. Detailně vykreslené zbraně, dinosauři, krev a někdy i pařezy a tráva, ale ten zbytek? No přiznáme se, že jsme z Turoka co se grafiky týče měli hodně dobrý pocit, ale nastaly okamžiky, kdy jsme přemýšleli, jak se to dá kruci na tom Unreal Enginu 3 tak zkazit! Ale zas tak hrozné to nakonec nebylo. Lehce nadprůměrných 65% by grafice slušelo. Mrzelo nás i, že po tak zajímavé planetě se nemůžeme volně pohybovat. Jednoduše se nemáte kam ztratit a zvláštní je, že vaši parťáci vždycky znají cestu a rádi vás navedou. Striktní linearita vám dovolí se vydat vždy pouze jednou cestou a v přístupu do okolních prostředí vám brání někdy masivní strom, někdy keře, kopečky a příkopy. To by se ještě dalo s určitým nadhledem pochopit a zase tak rozčarovaní bychom nebyli. Jenomže v jednu chvíli vám v dalším postupu brání neviditelná bariéra a pak dokážete v zákysu vězet klidně i den, nebo dva. Dalším neduhem je ač zčásti, tak stále málo interaktivní prostředí. Postřílíte si do pár pařezů, barelů plných benzínu, ale to je zhruba všechno, co pod vaší rukou destrukčně zmizí z povrchu zemského.

Turok Knige To A Gun Fight (1:16)Místy procházka růžovým sadem, místy nedokončitelná lokace

Ačkoli se zdá být Turok velmi vyvážený, mocné kolísání obtížnosti různých, ač graficky stále stejných lokací, tvoří z označení obtížností v menu bezvýznamné názvy. Vysoce se to projeví především na konci poslední mise, kdy musíte sestřelit Kaneův raketoplán a to věru není žádná sranda. Jen na tu nejlehčí (označena jako Normální) obtížnost vám to dá dost práce a to si nedovedeme představit, jak bychom hru dohráli na tu nejtěžší (označena jako Nelidská) obtížnost. I některé další situace se stanou velkým oříškem a více méně stabilní se hra může zdát na střední obtížnost (označena jako Těžká). Jenomže potom přijdou zase chvilky, kdy před vámi stojí deset býložravých dinosaurů, okolo vás obíhá dalších 10 dinosaurů malých a před vámi stojí (a to ještě k tomu zády) jediný příslušník Vlčí smečky. Párkrát vystřelíte a jdete zase dál bez žádné ujmy na zdraví. Vybalancování herní obtížnosti se prostě moc nepovedlo a nic na tom nezmění ani zmíněné 3 úrovně obtížností, které lze zvolit na začátku hry.Verdikt? Atmosférická řežba první třídy!

Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že se nám Turok nelíbil. Lhali bychom, i kdybychom tvrdili, že to je skvělá akce bez hluchý míst, kde se nudit prostě nebudete. Ne, ona to je neskutečně skvělá akce s famózní atmosférou, protože ta džungle plná dinosaurů, ta vás dozajista uchvátí. 15 promyšlených a chronologicky uspořádaných misí má svůj náboj a zdolávat je budete na nejlehčí obtížnost (normální) obstojných 12 hodin. Na těžkou zhruba o 2-4 hodiny déle a na nelidskou vám Turok přinese zábavu na krásných 20 hodin a to považte, je opravdu slušné. Celkovou hrací dobu ještě rozšiřuje solidní multiplayer. Na plné detaily se Turok sekl pouze párkrát za hru, takže můžeme mluvit o slušném zážitku z hraní. K plusům si přidejte velmi vtipný dabing, který se ačkoli může někomu příčit, nám se líbil. K minusům si zapište nedokonalost prostředí, někdy až moc složité ovládání a lineární chod hry. Sečteno podtrženo, Propagandě vyšel debut na jedničku s malým ocáskem, a to především pro stolní počítače. Očekávali jsme důstojného nástupce legendárního Turoka a nový Turok se stal nejen solidním nástupcem, ale v mnohém i své starší bratry a sestry určitě předčil. Hra vás bude bavit až do konce a užijete si pravou, ničím nerušenou akci, která v současné době, kdy je konkurentů plný trh, se stoprocentně řadí mezi velice nadprůměrné kousky. Ale škoda, mít dopilovaných pár chyb, tak by nám Propaganda Games rukou Touchstone předkládala bezkonkurenční hit roku. Snad příště.

Žádné komentáře